beküldve: 2008-05-21 23:55:48
(#376)
Shoujo
[ Gyalog ]
Átírás így, átírás úgy, átírás amúgy. Miért nem kéritek mindjárt az eredeti japán katakanaval, hiraganaval meg kanjikkal. Az - aki tudja ezedet olvasni - biztos helyesen ejtené ki, a többike meg - akik nem olvassák a japán írásjeleket - azok meg nem mondanák sehogy mert gőzük sem lenne arról hogy hogyan kell ejteni/olvasni.
De meg lenne oldva a chan/csan vagy csánk kérdés is.
Azonkívül - ha nagyon ragaszkodtok a magyarhoz - egyéként sem használjuk ezt a nevek után. Tehát: minek mondja ki valaki, ha azt se tudja mit jelent. Ha meg utánanéz és tudja, hogy mit jelent, annak is utána tud nézni, hogy mit hogyan kell kiejteni.

Még a végén zárójelben megjegyezném, hogy én is a Hepburn mellett voksolok. Egyrészt: mert rengeteg mangát olvastam a neten, és a legtöbb helyen így használják. (Mondjuk a netes mangafordítások között még nem találtam olyat ami át van írva magyarra - vagyis ami magyarosítva van.) Ezért nekem már megszokásból is egyszerübb ezt olvasnom.

Amit egyénként valahol "latinbetűs japán"-ként olvastam, mikor a fejembe vettem hogy megtanulok japánul (az egyik nyáron nem volt jobb dolgom), mert az így kapott szótagokat, át lehet írni a japán katakana és hiragana ábécé írásjeleire, de ezt most inkább nem fejteném ki....



Ja és mégvalami! A magyar sem az az igazi magyar már - unokatesóm említette a minap - hogy nemsokára eljön az a "Mézga család"-ból ismert (vagy ismeretlen) "köbüki" (ezt most lehet hogy rosszul írtam) féle "újmagyar nyelv", amivel a NANA (most épp ez van a kezemben) és egyébmás mangák olvasása közben találkozom, hogy a sűrűn használt szavakat lerövidítik. Kersztanyám jegyeztem meg, hogy semmit nem ért ebből az "MSN"-féle nyelvjárásból - ha nevezhetem így - pl. vagyok helyett csak vok, meg a hasonlók... Természetesen tisztában vagyok vele, ha már helyhiány miatt kényszerülnek néha rövidíteni - ami egyébként jobb is mintha beleírnának a képbe, vagy olyan kicsivel írnának hogy azt képtelenség elolvasni...

Na nesze... gondoltam írok két sort aztán szevasz, de az utobbi időben minden megjegyzésem/bejegyzésem kicsit hosszúra sikerül...

 
Gate Wars játékos || Stargate Atlantisz fan || Ubuntu user || Opera böngésző mániás || Tux fan || Dell user