Darker Than Black
Eladnék!/Vennék!
Hentai - 18 éven felülieknek!
Highschool DxD
"is fun"
Legújabb cikkek
MondoCon 09 Ősz
SakuraCon köszi + Moderáció + Hellsing4 errata
Nana érdekesség
5. Magyar Képregényfesztivál
Tavaszi képregénybörze
Vampire Knightal nagyon is elegedet vagyok.
Válasz alister (#3970) üzenetére:
Egyetértek veled.
*Toronyidézet megnyírva. Előző hozzászólással egybeszerkesztve. A moderátor*
-Fairy Tail: szintén hosszabb, de nagyon jó ez is.
- Ao no exorcist : elég átlagos, ördögűzős téma, de iszonyat jól megoldva ^^ és a rajzlása gyönyörű
és szerintem a narutót csak szért nem veszik, mert:
- a többit miért nem? mert a sima naruto nem AKKORA durranás. és ezt nem csak én gondolom így, a legtöbb ember, akit ismerek, szintén így gondolja. a sima naruto igazából csak a shippuuden 'lealapozása' volt, amire szügség volt, mert anélkül a shippuból nem lehetett volna annyit kihozni, az nagyon jól sikerült. az akatsuki, mint karaktercsoport zseniálisra lett. a shippudent talán még a fonetikus-fordítással is megvenném.
Akkor talán tisztázzunk pár dolgot.
Egy: a kiadó vezetői szereti a mangákat. Ez evidenciának tűnik, pedig nem az. De komolyan, ha csak pénzt akarnának keresni, akkor más adnának ki, mondjuk pornót vagy vámpíros-romantikus regényeket (vagy bármit, amit mondjuk a hazai mangavásárló réteg többszöröse venne meg).
Kettő: a kiadó pénzt akar keresni. Értitek, ugye? Van villanyszámla, gázszámla, vízdíj; enni kell és új ruhákat is vennének néha; az ember néha szórakozna-nyaralna; és akkor a családos emberek egyéb kiadásairól nem is beszéltünk. Sajnos ma Magyarországon nagyon kevés ember teheti meg, hogy valamit ennyire időigényes dolgot jól csináljon hobbiból. Esetleg "nagyon szívügy" projektek beleférhetnek időnként, hogy csak nullszaldóra jönnek ki (azaz pont annyit hoznak, mint amennyit rájuk költöttek).
Három: a magyar könyvterjesztés (és most nagyon finom és visszafogott leszek) egy katasztrófa. A kiadók teljesen ki vannak szolgáltatva a terjesztőknek, akik akkor fizetnek (ha egyáltalán) az átvett kötetekért, amikor úri kedvük úgy tartja. Azaz mondjuk míg egy kiadó előre vagy átvételkor fizet a nyomdának, addig kiadó átadja a terjesztőnek januárban a köteteket, és szerencsésnek számít, ha már egy fél év után pénzt lát belőle. Ha meg balszerencsés, akkor soha. Hogy ez nem korrekt? Mondtam, hogy finoman szólva is katasztrófa...
Négy: válság van. Tudom, tudom, a csapból is ez folyik, de néhány itteni komment alapján ezt sem árt tisztázni. Nem akarok itt kereslet-kínálat grafikonokat linkelni, úgyhogy vegyünk egy rövid példát. A válság előtt 1 jent (a japán valutát, ugye) úgy 1,5 forint körüli árfolyamon lehetett megvenni - most már majdnem 3 forint az árfolyam. Ez azt jelenti, hogy (fiktív példa) amíg a válság előtt egy cím ötmillió forintba került, ugyanazt a címet most majdnem tízmillióért lehet megvenni. Azaz legalább ennyivel többet el kellene eladni a mangából, hogy megérje a kiadónak (meg nyomdaköltség, de a lényeg, hogy jóval többet). És még mindig válság van, azaz az emberek nem többet költenek, hanem kevesebbet. Kevesebb mangát is vesznek. Azaz a kiadónak többet kellene eladnia (avagy ugyanannyi köteten kevesebb a haszna, azaz kevésbé éri meg, tehát kevesebbet adhatnak ki), miközben az emberek kevesebbet vesznek.
Öt: az, hogy valami Japánban (vagy az USÁban, vagy akárhol) sikeres, nem jelenti azt, hogy nálunk is sikeres lesz. Nem, erre semmiféle garancia sincs. Igen, a One Piece simán és minden további nélkül befuccsolhatna Magyarországon (személyes vélemény: akkorát bukna vele bármelyik kiadó, mint egy ház). Tehát nagyon szép arra hivatkozni, hogy itt vagy ott valami mekkora siker, de meggyőzőbb volna mondjuk egy kettő-ötezer rajongó által aláírt petíciót felmutatni, hogy "tessék kiadni, mi mind megvennénk az összes kötetet".
//Félreértés ne essék: nem azt mondom, hogy nem lehet egy cím külföldi sikerességére hivatkozni - de verni az asztalt, hogy "hogy lehetnek ilyen hülyék, hogy nem adják ki, pedig Japánban mekkora siker!", az azért elég gyerekes.//
Szeretném, ha ezeket ezután figyelembe vennék azok, akik csak fanyalogni tudnak, hogy ezt vagy azt a mangát miért nem adják ki.
Mondjuk animax előtt meg a Jetixen ment a Naruntyú még fosabb magyar szinkronnal, és ráadásul csipkésre cenzúrázták.
Persze, hogy le lehet írni, ki mit szeretne, csak Bampaia (#3958)-ik hozzászólásához írtam ezt a "szösszenetet".
Csaba anno azt is elmagyarázta, hogy miért is nem vehetik le a kötetek hátuljáról ezt a "kéthavonta a boltokban" feliratot, mégha nem is tudják tartani.
És attól még, mert a mangák 90%-ára, amit itt felsorolunk, nagyon kevés esély van, hogy megjelenik, attól még nyugodtan leírhatjuk. Szerintem ezzel mindenki tisztában van.
Válasz Farkas Roxa (#3966) üzenetére:
*Toronyidézet megnyírva. Előző hozzászólással egybeszerkesztve. A moderátor*
Meg feltételezem, ők is sasolják, hogy kik landolnak az animax, és egyéb ilyen külföldi csatornák nézettségi listájának elején. Ott van a Naruto ami szinte mindig benne van a top háromban animaxon, ezért merték vállalni, hogy kiadják. Csak az anime, ami az animaxon ingyen megnézhető, nyilván több embert vonz, mint a manga, ami meg pénzbe kerül (nem is kevésbe).
Egy szó mint száz csak a szuper népszerű cuccokat, fogják kiadni, de még azokat sem fogják annyian venni, hogy biztosan megérje.
-Mirai Nikki
-Deadman Wonderland
-Kuragahime
-Fairy Tail
-Hunter x Hunter
-Full Metal Alchemist
-Claymore
-Bleach
-One Piece
-Bakuman
-Shiki
Dvd-k:
-Bakemonogotari
-Tales of the Abyss
-Angel Beats
-Code Geass
Ha ezek közül már egy megjelenik, akkor nagyon örülni fogok.
De most nem kell azon fennakadni, hogy reálisan állok hozzá a dolgokhoz.
Mert ugye sokan mondják, hogy "ezt de szívesen látnám magyarul, azt de jó lenne kiadni" de attól még hogy ők jó ötletnek tartanák a kiadását, a kiadó nem biztos. Így is jól át kell gondolnia hogy mibe kezd bele.
Példának okáért térjünk vissza az általam említett Narutohoz. Sok rajongója van (ahogy én is szeretem a mangáját, az anime változatot kevésbé. Több okból is, de ez most nem ide tartozik). Mikor még nem kezdték kiadni valószínűleg úgy gondolta a kiadó, hogy "bankot robbantanak vele" mert mekkora rajongótábora van! Aztán meg nem hiszem hogy elérték volna vele a tervezett céljukat. Valószínűnek tartom, ha annyian vennék, mint ahogy azt a Mangafan annak idején kitalálta, akkor két havonta jelenne meg egy kötet, mint ahogyan a külső borító is hirdeti, nem pedig alkalmanként kidobnának egy kötetet, mikor éppen nincs jobb ötletük.
Úgyhogy szerintem nekünk, mint vevőknek nem sok bele látási lehetőségünk van arra, hogy tudjuk, hogy a kiadónak mi hozna sok pénzt.
Én pusztán ezt akartam megértetni, nem kötekedni akartam. A megértéseket köszönöm.
Köszi
Úgyhogy az ilyen válaszokat kéretik hanyagolni.
Nurarihyon no Mago
Natsume Yuujinchou
MeruPuri
Junketsu + Kareshi
Hikaru no Go
Defense Devil
Black Bird
Bakuman
Ayahatori Shoukanjou
Tegami Bachi
Hotarubi no Mori e
Dengeki Daisy
Ai Hime ~ Ai to Himegoto
Beast Master
Fairy Tail
Kiss/Hug