

Tsubasa kapitány
Eladnék!/Vennék!
Damage Report
Kérdések a Mangafanhoz
Japán nyelv
Legújabb cikkek
MondoCon 09 Ősz
SakuraCon köszi + Moderáció + Hellsing4 errata
Nana érdekesség
5. Magyar Képregényfesztivál
Tavaszi képregénybörze


Hát pedig, aki ilyen könnyen leírja őket, az nem igazán van tisztában a helyzettel. Nem mondom h repdesnek, de egyáltalán nincsen veszélyeztetett helyzetben a magyar manga piac. A felvásárlók hozzáteszem évről-évre bővülnek.
És hogy a kiadókra visszatérjek, igen a Mangattack bebukott magyarországi kihelyezésével, és nem is nagyon fáradoznak rajta, h visszahozzák magukat az élre, talán pár év múlva -ha jól tudom most nincs is emberük aki ilyenen dolgozna-, de az ő bebukásuk nagyban köthető ahhoz, hogy főleg amcsihű mangákat forgalmaztak, mint a star treck, vagy a holdfény.
Viszont én másról nemtok. A vadvirágoknak nagyon is jól mennek a mangáik, és emellett még képregényekkel is házalnak elég rendesen. A deltáról pedig tévhit, hogy leáldozóban van. Ezt csak az állítja aki szűk látókörű. A Delta egyáltalán nem csak mangákkal foglalkozik, ahogy sok kiadó, hanem ők készítenek játékokat, társasokat, kártyákat, könyveket, képregényeket. A manga csak egy kis részük, és így nem is várható el, hogy olyan gyakran mangákkal újítsanak be, hiszen ezeregy másból is kell kiadniuk.
Hát a Fumaxról pedig ne is beszélve. Folyamatosan dobálja ki a köteteit. Nem tudom te milyen oldalról nézed a dolgokat, de a mangapiac magyarországon sztem csak ezután indul majd neki komolyan, amikor megjön esetleg a következő generáció.
A neverending hírességekről pedig annyit, hogy ahogy én látom most az Árnybírónak, kb ugyanannyi rajongója lehet, mint a kiadás alatt levő Narutónak, holott az egyikkel televan a net, a másikról meg csak keresve találsz dolgokat. Nem lehet beskatulyázni a dolgokat ennyivel.
És ezt most úgy értettem, hogy a mangafan vásárlók között.
Köszi az infot
Amúgy az előző vitához hozzá szólva sztem is az ongoing a kockázatosabb. Nem hiszem, hogy 10 év múlva ugyanolyan sikeres lesz a Naruto vagy a Nana, de tény, hogy lehetséges, erre 50-50% az esély. Őszintén én alapból kerülni akarom a hosszú mangákat, Angyalok menedékébe is bele kezdtem pár éve, de olyan vánszorgással halad annak is a kiadása, hogy már bele untam a várakozásba+annyira nem is jön be a mangaka stílusa, a manga túlzsúfoltsága. Gravitation-be is bele kezdtem, ami tetszik, de erősen fontolgatom, hogy folytassam e, mert vajon 2-3 év múlva is ugyanúgy fog e érdekelni mikor véget ér vagy egyáltalán befejezik-e, mert Mangattack sem erről híres, még ha azt is mondta ezt és a Vörös kertet beakarja. Én annak örülnék, ha a Káosz kapuinak is lenne már folytatása, de mivel még külföldön sincs így az is reménytelen.
De egy kis on is legyen:
Arina Tanemura manga
Yuu Watase manga
Pandora Hearts
07-Ghost
Az utóbbi kettőt még ongoing létére is venném

De az első kettőnek van rövid mangája is amit ki kellene adni, mert nagyon jó mangakák és sztem eléggé nevesek is, bár ez már személyes vélemény

Lehet, hogy nekem nincsnek olyan khm. "tapasztalataim" amiket te szereztél abból, hogy standon álltál és nézted melyik mangából visznek el több darabot mint 2 egy nap, de tudok logikusan gondolkodni, és olyan találgatásokat "felállítani" (ez még jobb szó, hogy mekkora szemét vagyok), amiknek van alapja. Legalábbis olyan alap, amit egy "semmitsem tudó" rajongó is tudhat, és kikövetkeztethet olyan dolgokat amik eléggé valószínü, hogy megtörténhet az idő múlásával.
És a hazai piac, a kiadók helyzete, amit lát a háttérből egy szimpla ember, az jelen esetben az, hogy helyenként tetszhalott állapotok vannak különböző okok miatt, azon jó és rossz oldalával, és ha valaki konkrét tényeked tud szolgáltatni ennek cáfolására, vagy megerősítésére, akkor annak fejet hajtok.
Ezek egyébként beláthatóan pár éven belül mindenki előtt materializálódni fog.
*Felesleges idézet törölve. A moderátor*
Akkor kezdjük ott hogy ennél jóval több kiadó adott ki mangát. És arról se feledkezzünk meg hogy az Agave is készül kiadni első mangasorozatát. (gondolom ez neked nem újdonság, mivel tisztában vagy a magyar piaccal/helyzettel)
Vad Virágok kiadó köszöni, de jól megvan. A sorozataik meglepően(!) jól mennek, pedig csak manhwák. (nem árt olykor több könyvesbolt sikerlistáját megnézni. elsősorban akkor érdemes amikor a kiadók beszállították az újdonságaikat és hogy azok hogy állnak a listán. nem pedig az ezer éves köteteket kell lesni!) Az eddig megkezdett sorozataikat vagy befejezte vagy pedig be fogja fejezni. Részben szerintem azért is mennek jól a sorozataik, mert olcsó, pedig színes oldalak is szoktak lenni.
Fumaxot ki is felejtetted, akik a hazai piac 2. legnagyobb manga-kiadója. Természetesen ők is befejezték az összes futó sorozataikat vagy pedig be fogják fejezni. BL mangák közül pedig a leghíresebb alkotókat vonultatja fel (pl Hinako Takanaga és a hamarosan megjelenő kötet szerzője).
A Hetalia pedig korunk egyik legnagyobb őrülete világszerte. Hiszed vagy sem, ez van.
nagyobb licenszel rendelkeznek mint társaik, sokkal többe kerül, mint pl. egy koreai manhwa, vagy egy oel manga forgalmazása (hogy a "többiek" kínálatába is belenézzünk), és ez több okból is lehet, leginkább azért, mert ezek a sikeresebb/ismertebb mangák külföldön
Ez ennél sokkal bonyolultabb. De röviden és lebutítva:
12 kötetes noname manga Shueishától ugyanannyiba került, mint a 12 kötetes híres Death Note manga a Shueishától, ha mindkét címet ugyanannyi példányba nyomják.
És az sem mindegy hogy hogy kell fizetni a jogdíjat, mert pl van hogy egy egykötetes mangára már előre ki kell fizetni a teljes jogdíjat, míg egy sorozatra csak apránként. Szóval lehet hogy egy kiadó többet fizet egy egy kötetes mangáért mondjuk a Kadokawa Shotennek, mint egy Shueishától megszerzett híres sorozat első x kötetére.
A lényeg, hogy akármennyire is kockázatos dolog, az élő példának látva a hazai piacot, ebből lehet jelenleg legjobban fennt maradni a vizen, ha nem akarunk elsüllyedni. És nem akarunk, ezt nagyon jól tudja a Mangafan is.
Tehát úgy gondolod hogy akik híres mangákat adnak ki azok tudnak a legjobban fent maradni? Én úgy tudom hogy egyes Mangafan címeknél mérföldekkel híresebb az Angel Sanctuary és a Berserk is vagy éppen a Gravitation. Hiába híresek és nagy címek....
ha ezután még nem békültél ki a tényekkel.
Milyen tényekkel?? Te csak a saját véleményedet írod le mindenféle valóságalap nélkül, mint egy rajongó ahogy látja kívülről a dolgokat. Vagy tán tárgyaltál már japánokkal címekre? Netán tisztában vagy a szerződési feltételekkel? (amik ugye minden kiadónál változó) Vagy tán árultad kisebb-nagyobb rendezvényeken a kiadók mangáit amiből egy kicsit is leszűrhetnéd hogy mennyire fogynak? Még mielőtt ugyanezeket a kérdéseket feltennéd nekem elárulom hogy a válaszom mindegyikre IGEN. Szinte az összes nagyobb mangakiadó kért már fel arra hogy áruljuk a cuccait ha nem tudtak megjelenni az adott rendezvényen. De elárulom hogy annak ellenére hogy több rendezvényre is levittük a Mangafan köteteit árulni, még abból sem lehet leszűrni reálisan hogy melyik címe mennyire megy valójában. Tippelgetni lehet, de én pl azt hittem hogy az Árnybíró megy nekik a legrosszabbul aztán amikor árultunk többen vették mint pár híres címet. Szóval a találgatások egyáltalán nem mérvadóak. Még egy konkurens kiadó sem lát bele a másik "életébe" hogy hogy áll, nemhogy egy szimpla rajongó....
És az, hogy a Mangafan kockáztad az nyilvánvaló, ha az ilyen sorozatokat tűzi ki kiadni (de még egy rövidebb Hellsing, vagy Death Note is ilyen) rendben van, örül a kiadó, de mégjobban örül a vásárló, a rajongó, de ezek a mangák nagyobb licenszel rendelkeznek mint társaik, sokkal többe kerül, mint pl. egy koreai manhwa, vagy egy oel manga forgalmazása (hogy a "többiek" kínálatába is belenézzünk), és ez több okból is lehet, leginkább azért, mert ezek a sikeresebb/ismertebb mangák külföldön, és minő véletlen, itthon is ezeknek van a legnagyobb felvevő piaca, hála annak is, hogy ezek anime verzióit vetítik folyamatosan a TV-ben, addig amíg meg nem őrülünk miatta és leugrunk a háztetőről, vagy épp a vonat alá fekszünk...
Szóval lehet, hogy belebuknak évek múlva, hiszen a piac, a vásárlók, a felvevőkör is változik, változnak az igények, még egy olyan helyen is mint akár Japán, de nálunk különösképpen, mivel egyébként sincs kellően nagy piaca a mangáknak/animéknek. Pl. a Naruto is, hiába itthon is az egyik "leghájpoltabb" (hogy ilyen szavakkal éljek) sorozat a mai napig, kicsitsem tart már ott ahol mondjuk több mint 3 éve a manga első kötetének megjelenésekkor. Magam sem hiszem, hogy még sokáig kifogja bírni, akármennyire is visszacsappant a piac, lesz egy pont aholl már a Mangafan sem fogja megvenni a köteteket és lefordítani, mivel már nem hoznának vissza annyi pénzt. De a legjobb példa erre az InuYasha.
A lényeg, hogy akármennyire is kockázatos dolog, az élő példának látva a hazai piacot, ebből lehet jelenleg legjobban fennt maradni a vizen, ha nem akarunk elsüllyedni. És nem akarunk, ezt nagyon jól tudja a Mangafan is.
Egyébként erről a hazai helyzetről és az ilyen mangákról már volt pár oldallal korábban egy gondolatmenetem, nézd vissza, ha ezután még nem békültél ki a tényekkel.
Végezetül: Nem tudom milyen a hazai anime piac, de mondhatjuk, hogy hasonló cipőben van már évek óta, mint amilyenben most a magyar manga piac. Mondjuk az animék forgalmazása abban tér el egy mangától (de ez lehet akár egy film-köny párhuzam is), hogy ez előbbit akármilyen nyelven, főleg magyarul is, le lehet illegálisan tölteni. "Me há ingyé jób meg mé is fizetnék én érte, ha nem vágyok én hüje" gondolatmenet a mozik, dvd-k, játékok stb. visszaszorító ereje, hogy életképes legyen. Míg a mangák hiába olvashatók neten angolul, meg akár megveszi külföldről az ember ezerésegy nyelven, itthon, magyarul csak ilyen formában érhető el, legalábbis, ha valamilyen okoska közzéteszi a neten akkor hamar rátudnak szállni a szerzői jogok miatt. Nem véletlenül kerültek le a magyar fordítások, mikor beütött a manga a piacra.
Mondjuk ebből a szempontból könnyebb dolga van, és mehetne jobban is az eladási mérce, de a további sok-sok ok van, amit még egy kaidó sem tud helyrehozni, pl. "nem tudni olvasni, ezért inkább TV-n, gépen nézni, de akkor is inkább letölteni és/vagy kiírni, dehogy venni boltban" féle aberáltságok.
Véleményem szerint a most futó mangák közül csak a Narutot mondanám neverendingnek mivel az 50+ kötetnél jár. ÉS jelenleg a piacon a neverending sorozatoknak van a legnagyobb sikere.
ÉS abban is biztos vagyok,hogy végig fogják venni mivel ez az egyik legjobb manga a piacon.
Jó igen a Nanát is fellehet hozni mint neverending a maga 21 kötetével,de azért azt is végig fogja adni a Mangafan lásd Árnybíró.
Szerintem itt csak a Kenshin a problémás mert az azért már 28 kötet és nem annyira híres Magyarhonban mint az utóbbiak.
A Naruto és egyéb majd megjelenésre kerülő hosszú sorozatok itthoni sikerét csak a vásárlópiac változása állíthatja meg (5 -10 év). Ahogy te is említetted.
Nem hiszem, hogy emiatt nagyon aggódni kéne. Végül is az Árnybíró, ami most ért véget, is 17 kötet. Azon a pár köteten már semmi se múlik, hogyha a története jó és van rá felvásárló-piac. És ez pedig az FMA-nál nem lehet gond.
Emellett több sorozat is véget ér lassan a Mangafannál, és ez -habár sokan nem is gondolnak rá- nem jelenti egyenes ágon azt, hogy mindegyik véget ért mangasorozat helyett, nekiállnak kiadni egy újat.
Egyébként elismerem kockázatos lenne kiadni a hosszúság miatt, bár nem félnék, hogy belebuknak, mert ahhoz túl jó a sorozat, de ha erre azt mondjuk kockázatos, akkor a Naruto mi volt anno.
Pedig ott még a fordítást is mindenki szapulta, hogy "milyen már?!", aztán hozzászoktunk, és olyanok is veszik, akik régen esetleg közölték, hogy ők erre egy fityinget se költenek. Mert végül is, ha olyan rohadt veszteségesen menne a Naruto, nem hiszem, hogy folyamatosan adnák ki az új köteteket.
Ne haragudj, de aki ilyet ír az tuti nem látja reálisan a magyar manga-piacot:
"A legéletképesebb (és szinte már csak az egyetlen) a Mangafan."
Sőt! Tovább megyek. Nem csak hogy az nem helytálló hogy "szinte már csak az egyetlen", hanem az sem hogy a "legéletképesebb". Pont azért mert a Mangafan játszik a tűzzel. Olyan neverending sorozatokat vett meg, amik 5-10 év múlva ki tudja hogy hogyan fog menni itt Magyarországon. Meg van rá az esély hogy akkor is hasítani fognak, de arra is van esély hogy a kutyának sem kell. Szóval a Mangafan az a kiadó aki a legtöbbet kockáztat és pont ezért nagyobb esélye van rá hogy belebukjon utóbb. És erre nagyon jó példa a DVD kiadványaik. Kockáztattak és felsültek vele. Innentől kezdve már csak a jövő zenéje hogy fel is számolják a DVD-ágazatukat vagy pedig még mindig próbálkoznak vele. Pedig nem noname animéket adtak ki, hanem híreseket és mégsem hozták meg a várt eredményt.
De nem tudom miért fáj, hogy egy azért létrehozott témában mondunk olyan mangákat amit még magunk is tudunk, hogy nem nagyon esélyes kiadásra. Ebben nem tudom mi a rossz. Így legalább más kedvenceit is megtudhatjuk.
Tehát én ide leirom, hogy szeretném a Bleach-t vagy a Soul Eater-t, és valószínü, hogy ezt ki is adják előbb-utóbb, de azért mellé még odaírhatom, hogy miket szeretek, és tök jó lenne olvasni magyarul, nem? Dehogynem.
Ha már úgy is itt vagyok, és egyébként is régen sírtam...:
Elsősorban:
Air Gear, Bakuman, Bleach, Cowboy Bebop, Gantz, Genshiken, Great Teacher Onizuka, Highschool of the Dead, Love Hina, School Rumble, Shaman King, Slam Dunk, Trigun Maximum.
Másodsorban:
A.I. ga Tomaranai!, Black Lagoon, Crows, Hatsukoi Limited, Ichigo 100%, Kimi no Iru Machi, Midori no Hibi, Real, Soul Eater, Suzuka.
*Következő hozzászólással egybeszerkesztve. A moderátor*
Nem feltétlenül, volt már példa a fordítottjára is.
Igen, ezt nem írtam hozzá, csak gondoltam.


Nem feltétlenül, volt már példa a fordítottjára is. A Hellsing-et 2008-ban kezdte kiadni a Mangafan, míg az animét (ami szerény véleményem szerint gyalázatosan rossz, és nem méltó a mangához)
csak 2009-ben kezdte adni az Animax. Javítsatok ki, ha netán tévednék.
A Rurouni Kenshin-ről nem is beszélve, hiszen annak már 2007 óta megy a kiadása, még sincs az Animaxen egy Kenshin-anime sem.
Egyébként is van egy halom manga van amit sokan szeretnének - és ide, az erre szánt témába beírják - mégis esélyes, hogy sose fog megjelenni itthon, mert tuti bukna vele akármelyik kiadó. És ezt ők is nagyon jól tudják.
Nem rontottam rád, vagy legalábbis nem volt szándékomban, ha így érzed, akkor bocs.
Abban egyáltalán nem vagyok biztos, hogy mindenki reálisan látja a hazai mangakiadások helyzetét. Ha így lenne, akkor senki se írna ide semmit és nem is reménykednének, hanem mondjuk a Mangafan esetében könnyen kikövetkeztetnék. (Ami ugye nem olyan nehéz, ha figyeljük az Animax műsorát is.)